Про "європейські" торги у Прозоро

02 August 2021

Публічні закупівлі, штука на перший погляд, наша рідна, українська. Хтось скаже, тут все просто. Державні підприємства та установи здійснюють закупівлю необхідних товарів та послуг, а інколи й робіт. А чи знали Ви, що є ще й торги з публікацією англійською мовою чи, так звані, «європейські» торги? Цікаво? Сідайте зручніше, зараз трішки розповімо про ці чудернацькі штуки.

Торги з публікацією англійською мовою або ж як їх ще називають, на сучасний манер, «європейські» торги, мають свої особливості, головною з яких, що відрізняє їх від «звичайних» торгів, є очікувана сума вартості закупівлі. Вона повинна бути при закупівлі товарів та послуг від 133 тисяч євро, або робіт від 5 млн. 150 тис. євро. Як бачимо, суми значні, тому законодавець і виокремив такі торги окремо, а також розписав дещо іншу процедуру їх проведення.

Так, звичайний процес проведення закупівлі складається з таких етапів:

  • оголошення закупівлі (з цього моменту Ви зможете подавати свої пропозиції через спеціальний майданчик замовнику торгів);
  • завершення прийому пропозицій учасників (тут все зрозуміло, є точна дата, після якої подати свою пропозицію та взяти участь у закупівлі Ви вже не зможете);
  • аукціон (учасники можуть спостерігати та приймати участь в аукціоні у своєму особистому кабінеті);
  • розкриття та розгляд пропозицій, що завершується визначенням переможця (замовник торгів перевіряє документи на відповідність тендерній документації та, якщо все добре, визначає переможця);
  • виконання договору (Вас визначили переможцем, Ви приймаєте рішення про намір укласти договір та виконуєте його).

Ось так, п’ятьма кроками, можна коротко описати «звичайні» торги. Звичайно, є там ще нюанси, наприклад, є ще процес оскарження умов закупівлі або переможця, але не будемо ускладнювати.

І ось тут, при торгах з публікацією англійською мовою перед аукціоном з’являється ще один крок, так званий, період пре-кваліфікації. На цьому етапі замовник торгів розглядає пропозиції учасників на відповідність технічним вимогам і кваліфікаційним критеріям, однак залишається закритою цінова частина учасників, яка відкривається вже після аукціону.

Окрім цього, ще однією особливістю цих торгів є те, що додатково до оголошення торгів українською мовою замовник заповнює основні пункти оголошення торгів ще й англійською мовою.

Підсумовуючи, можна з впевненістю сказати, що така річ, як «європейські» торги, є прогресивним моментом та зможе привернути іноземних інвесторів. Однак, як часто у нас буває, «євроторги», на даний момент, напевне, є найбільш законодавчо неузгодженою процедурою. Та учасникам слід проявити неабияку майстерність, щоб провести їх без жодних порушень.

Read 403 times